Banner
Hudební oborHudební obor

Hudební obor

VýtvarnýVýtvarný obor

Výtvarný obor

TanečníTaneční obor

Taneční obor

Literárně-dramatickýLiterárně-dramatický obor

Literárně dramatický obor

Kytary

  • Bohumír Machek - elektrická kytara, baskytara
  • Lenka Klusáčková - akustická kytara
  • Anna Vančáková - akustická kytara
  • Ludmila Zemanová - akustická kytara
Kytary jsou drnkací strunné nástroje s hmatníkem, kde tón je vydáván rozechvěnou strunou napjatou mezi dvěma pevnými body. Struny jsou rozechvívány drnkáním prstů nebo za použití trsátka. Kytara v sobě spojuje přednosti nástroje melodického i akordického. Žáci se učí zvládnout technické a výrazové prostředky nástroje, procvičují paměť i nástrojové schopnosti a dovednosti. Součástí výuky na kytaru jsou rovněž základy improvizace, které slouží především pro vytváření vlastního doprovodu k písním. Kytaristé mají široký potenciál využití. Mohou se uplatnit jako sóloví hráči, ale také mají možnost se zapojit do různých komorních uskupení, orchestrů a kapel napříč žánry. Na naší škole vyučujeme hru na akustickou kytaru, ale také na kytaru elektrickou nebo basovou. Všechny vyučované nástroje mají žáci možnost si v počátcích studia od naší školy zapůjčit.

klasická Kytara (akustická)

Klasickou kytaru si lidé často zaměňují s tzv. westernovou kytarou. Oproti ní má však klasická kytara nylonové struny místo kovových, širší hmatník a menší tělo. Výhodou nylonových strun je, že se menším dětem a začínajícím kytaristům lépe mačkají a z hraní tolik nebolí ruka. Klasická kytara je nástrojem s bohatou tradicí a prošla zajímavým stylovým vývojem. Žáci při studiu poznávají renesanční a barokní kompozice, romantickou literaturu, hudbu 20. století a hudbu populární i jazzovou. Kromě sólových skladeb žáci hrají aktivně také doprovody k lidovým i umělým písním a zapojují se do komorních seskupení s jinými nástroji.

Elektrická kytara (přípravný nástroj klasická kytara)

Elektrická kytara je nejmladším oborem z kytarového ranku reprezentujícím převážně hudební styly vzniklé po roce 1950 (rock´n´roll, elektrické blues, rock, jazz-rock atd.). Na počátku 20. století se totiž hledal způsob, jak zvuk kytary zesílit, a to vedlo ke vzniku elektrické kytary využívající elektromagnetické snímání zvuku. Po rozechvění struny je tedy zvuk přenášen šňůrou (kabelem) do zesilovače a následně modulován efekty a zesílen. Hra na elektrickou kytaru klade důraz na tvůrčí kreativitu (improvizaci) a osobitou stylovost. Žáci mají možnost se zapojit do našich školních kapel, kde prakticky využijí získané dovednosti.

Baskytara (přípravný nástroj kontrabas nebo klasická kytara)

Baskytara, neboli basová kytara, je nástroj, který se objevuje v moderní hudbě druhé poloviny 20. století a nahrazuje funkci kontrabasu. Oproti předchozím typům kytar má zpravidla pouze čtyři struny a hraje se na ni odlišným stylem hry. Zvukově připomíná jak svou barvou, tak nižší polohou tónů právě kontrabas. Stejně jako elektrická kytara potřebuje k přenosu zvuku zesilovač. Je to převážně doprovodný nástroj, jehož úlohou je hrát basovou linku, a společně s bicími nástroji tvoří základ rytmu. Využití tohoto nástroje spadá (stejně jako u elektrické kytary) do rocku, popu, blues, country, jazzu apod. a žáci si mohou tyto styly vyzkoušet přímo v praxi v rámci našich školních kapel.

Základní umělecká škola Broumov
V Kopečku 89
55001 Broumov - Nové Město
IČ: 66289351

Štěpán Přibyl, DiS.
Ředitel školy
+420 739 058 710
pribyl@zusbroumov.cz 

Kancelář vedení
+420 491 521 169
Ekonomický úsek
+420 491 521 008