Banner
Hudební oborHudební obor

Hudební obor

VýtvarnýVýtvarný obor

Výtvarný obor

TanečníTaneční obor

Taneční obor

Literárně-dramatickýLiterárně-dramatický obor

Literárně dramatický obor

  Dechové nástroje žesťové

  • Lenka Němcová — baskřídlovka, lesní roh, trubka, trombon, tuba
  • Štěpán Přibyl — trubka, lesní roh
  • Josef Fiala — lesní roh, trubka, baskřídlovka
  • Petra Svobodová — trubka

Žesťové nástroje patří do skupiny nástrojů dechových. Charakteristickým rysem těchto nástrojů je způsob tvorby tónu a materiál, ze kterého jsou vyrobeny.
Tvorba tónu spočívá v rozechvění napnutých rtů, přes které hráč plynule vyfukuje dech.
Žestě jsou od baroka až do dneška neustále ve vývoji a svým typickým zvukem a barvou tónu patří mezi nepostradatelné nástroje všemožných hudebních uskupení (orchestrů – symfonického, komorního, dechového, ale i jazzových a swingových „big bandů“ a malých kapel aj.)
Právě technický pokrok a neustálý vývoj pomohl žesťům stát se nástrojem virtuosně sólovým - vedle např. houslí, příčné flétny, kytary atp.

Snad nejrozšířenějšími žesti jsou trubka a pozoun, které dnes můžeme slyšet jak sólově tak v rámci dechových sekcí v hudbě jazzové a populární.
V ZUŠ Broumov se žáci seznamují s celkovou problematikou žesťů. Po zvládnutí základů hry na tyto nástroje pak navštěvují hodiny korepetic – sólo s doprovodem klavíru, nebo souhry – jak v komorních tělesech, dechovém orchestru, tak i v tanečních, beatových kapelách.
V letošním roce chystáme o letních prázdninách již šestý ročník soustředění žáků žesťových oddělení ze ZUŠ Broumov a Police nad Metují.

Základní umělecká škola Broumov
V Kopečku 89
55001 Broumov - Nové Město
IČ: 66289351

Štěpán Přibyl, DiS.
Ředitel školy
+420 739 058 710
pribyl@zusbroumov.cz 

Kancelář vedení
+420 491 521 169
Ekonomický úsek
+420 491 521 008