Banner
Hudební oborHudební obor

Hudební obor

VýtvarnýVýtvarný obor

Výtvarný obor

TanečníTaneční obor

Taneční obor

Literárně-dramatickýLiterárně-dramatický obor

Literárně dramatický obor

  Dechové nástroje žesťové

  • Lenka Němcová — baskřídlovka, lesní roh, trubka, trombon, tuba
  • Štěpán Přibyl — trubka, trombon, lesní roh
  • Martin Ptáček - trubka, trombon
Dechové hudební nástroje můžeme rozdělit na dřevěné nástroje a nástroje žesťové. Charakteristickým rysem žesťových nástrojů je způsob tvorby tónu, kdy hráč rozechvívá napnuté rty - přes které vyfukuje dech - a materiál, ze kterého jsou nástroje vyrobeny. Žestě jsou od baroka až do dneška neustále ve vývoji a svým typickým zvukem a barvou tónu patří mezi nepostradatelné nástroje různých hudebních uskupení, ať už symfonického, komorního či dechového orchestru, ale i jazzových a swingových „big bandů“, malých kapel aj. Snad nejrozšířenějšími žesti jsou trubka a pozoun, nicméně kromě těchto na naší škole nabízíme možnost studia hry na lesní roh, baskřídlovku a tubu. Žáci jsou kromě sólového hraní vedeni také ke hře v různých souborech naší ZUŠ a mohou se rovněž účastnit společných soustředění. Všechny vyučované nástroje mají žáci možnost si v počátcích studia od naší školy zapůjčit.

trubka (přípravný nástroj zobcová flétna, trubka „fanfárka“/lesnice, kornet)

Trubka je žesťový dechový nástroj nejčastěji vyrobený z mosazi, který ze všech nástrojů této skupiny dosahuje nejvyšších tónů. Základem trubky je mosazná trubice ohnutá do tvaru připomínajícího spirálu. Na ni se potom nasazuje tzv. nátrubek, který velkou měrou ovlivňuje barvu zvuku nástroje. Nejběžnějším typem trubky je trubka in B, časté je také ladění in C. Další významné typy jsou kornet, křídlovka, ventilová trubka a pístová trubka. Využití trubek má široký záběr, najdeme ji prakticky ve všech hudebních žánrech od klasické hudby přes pop až po jazz. Používá se jako sólový nástroj, ale zároveň má své důležité místo v každém orchestru.

Pozoun (přípravný nástroj zobcová flétna, kornet, trubka či „malá“ baskřídlovka)

Pozoun je jedním z nejstarších žesťových dechových nástrojů a nezřídka se můžeme setkat s označením trombon. Slovo pozoun totiž vychází z němčiny, zatímco označení trombon z latiny. Vznikl postupným tvarováním z rovné trubice (trompety) a princip snižce, tedy dvou do sebe zasunutých dvojic trubek, vznikl na půdě dnešního Španělska. V hudbě se používá od 15. století. Dříve se využívalo hned několika různých druhů pozounů, např. diskantový, altový, tenorový, basový či kontrabasový. Dnes se hraje nejvíce na pozoun tenorový. Pozounu se používá nejen v orchestrech, ale i v kvartetech, kvintetech, jazzu a samozřejmě se uplatňuje i jako sólový nástroj, nejčastěji s doprovodem klavíru.

lesní roh (přípravný nástroj zobcová flétna, „lesnice“ či jednoduchý lesní roh)

Lesní roh, též nazývaný horna či francouzský roh, se vyvinul do dnešní podoby z loveckých rohů, které se používaly při honech. Nedílnou součástí orchestrů se stal již od konce 17. století a pro svůj krásný nezastupitelný zvuk je v symfonických orchestrech, ale i sólovém hraní a komorních souborech, využíván dodnes. Kromě klasické hudby se využívá také v dechové, taneční hudbě apod. Čeští hornisté se vždy řadili mezi světovou špičku, byť tento nástroj patří mezi ty nejtěžší.

baskřídlovka (přípravný nástroj zobcová flétna, kornet, trubka či „malá“ baskřídlovka)

Baskřídlovka nebo jinak basová křídlovka, tenor, tenorový roh nebo správně odborně euphonium je nástroj, který je svou stavbou nejblíže podobný tubě. Její využití je zejména v klasických a dechových orchestrech či kapelách. V nich pro svůj sytý tón hřejivé barvy zaujímá podobné postavení jako ve smyčcovém orchestru violoncello. Baskřídlovka je příbuzná s trombonem, protože se na ně používají stejné nátrubky, a hráč si tak může rozšířit své uplatnění o oba tyto nástroje.

Tuba (přípravný nástroj zobcová flétna, kornet, trubka či „malá“ baskřídlovka)

Tuba, někdy též nazývaná jen „bas“, je největší žesťový nástroj s velkým nátrubkem. Má temný sametový zvuk a v orchestrech se objevuje od 19. století. Kvůli své značné hmotnosti se na ni většinou hraje vsedě. Jde o jeden z nejhlouběji znějících nástrojů vůbec. Hráči na tubu nalézají nejčastější uplatnění v dechových orchestrech, ale i souborech taneční či jazzové hudby. Jelikož o hru na tubu bývá menší zájem, jsou tubisté někdy jako „nedostatkové zboží“ kapelami hojně vyhledáváni.

Základní umělecká škola Broumov
V Kopečku 89
55001 Broumov - Nové Město
IČ: 66289351

Štěpán Přibyl, DiS.
Ředitel školy
+420 739 058 710
pribyl@zusbroumov.cz 

Kancelář vedení
+420 491 521 169
Ekonomický úsek
+420 491 521 008