Banner
Hudební oborHudební obor

Hudební obor

VýtvarnýVýtvarný obor

Výtvarný obor

TanečníTaneční obor

Taneční obor

Literárně-dramatickýLiterárně-dramatický obor

Literárně dramatický obor

ZUŠ Broumov představuje

Iva Hlaváčková

ZUŠ Broumov představuje

Paní učitelka Hlaváčková je absolventkou naší školy, žákyní paní učitelky Ludmily Zemanové a Markéty Šrůtkové.
Pardubickou konzervatoř absolvovala v oboru klasický zpěv ve třídě paní profesorky Hany Medkové. Vyučuje pěveckou hlasovou výchovu a vede pěvecký sbor v Meziměstí.

Nabízíme vám rozhovor s paní učitelkou.

Jaký je Váš vztah k hudbě?
Protože je moje mamka učitelka klavíru, hudba mě provází již od dětství. Měla jsem ráda, když mi jako malé zpívala a hrála, ale sama jsem vlastně víc nejdřív vnímala hudbu přes tanec. Se samotným hudebním vzděláváním na nástroj jsem začala až později, natož se zpěvem. Nikdy jsem si nemyslela, že půjdu hudbu studovat, zajímala mě spíš matematika a přírodní vědy, ale nakonec to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí mého života. Hudba mi dává nejen ventil pro emoce, ale také jsem díky ní dostala možnost být součástí zajímavých projektů, projet kus světa a potkat mnoho inspirativních lidí. A jsem moc ráda, že jsem dostala možnost i něco ze svých znalostí předávat dál právě dětem z naší ZUŠ.

Co vnímáte jako přednosti zpěvu a s jakými úskalími se musí zpěvák či zpěvačka ve svém řemesle potýkat?
Na zpěvu mám ráda to, že zpěvák je vlastně trochu i herec, takže je to takové dva v jednom. Máme daný text, který přednášíme a interpretujeme. Mně osobně zpěv pomohl ve vnímání sama sebe, svého těla, získání určitého sebevědomí. Na druhou stranu je pro mě téměř noční můrou mít domluvený koncert a třeba dostat hloupý kašel a ochraptět. Najednou je člověk bez nástroje. V tom jsem zase záviděla všem instrumentalistům, že odehraji koncert i s nemocí.

Jaké je Vaše oblíbené umělecké dílo?
Těch je tolik... :) Já jsem samozřejmě vyhraněná na operní a pěveckou tvorbu. Mám ráda Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, opery Giacoma Pucciniho, ale i třeba sborovou tvorbu severských autorů, jako je například Ēriks Ešenvalds. Od nich si můžu pustit snad cokoliv a vždycky se mi to bude líbit.

Kdo je pro Vás nejzajímavějším umělcem?
Mám hodně interpretů, ke kterým vzhlížím. V současné době je to nejvíce asi americko-kubánská sopranistka Lisette Oropesa. Ale ráda obdivuji i lehkost hlasu Kathleen Battle a velkým zážitkem pro mě byl i koncert Cecilie Bartoli. Když se potřebuji odreagovat nebo přežít dlouhou cestu letadlem, tak můj osvědčený tip je poslech legendárního Luciana Pavarottiho. Ten zabere vždycky. :)

Které momenty ve výuce Vám přinášejí radost?
Nejvíce si užívám, když vidím, že zpěv mé žáky baví, mají o něj zájem a dělají pokroky. Nejen technicky, ale i třeba co se vystupování týče. Radost je pak vzájemná a to se prostě násobí...

Co byste vzkázala mladému člověku, který se rozhodl umění věnovat?
Chtěla bych říct, že svět umění nabízí široké možnosti, úrovně a v podstatě nemá limity. Ať jde do toho naplno a dělá, co ho baví a co se mu líbí. Umění může být super koníček, může to být skvělé zaměstnání. Ať je to jak chce, je tu vždycky pro nás a s otevřenou náručí, tak se ho nebojme objevovat!

Děkujeme paní učitelce za rozhovor a přejeme hodně zdaru a radosti jí i jejím žákům.

Za ZUŠ Broumov
Martin Ptáček

Základní umělecká škola Broumov
V Kopečku 89
55001 Broumov - Nové Město
IČ: 66289351

Štěpán Přibyl, DiS.
Ředitel školy
+420 739 058 710
pribyl@zusbroumov.cz 

Kancelář vedení
+420 491 521 169
Ekonomický úsek
+420 491 521 008